REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:



Zvětšit text

Aby komáři neštípali, stačí levná past na přírodní bázi

23/8

Stačí zhruba tříkorunová investice v jakémkoliv běžném obchodě s potravinami a alespoň trošku šikovné ruce, a máte postaráno o klidnou noc bez komárů i chemických výparů. Vyrobte si na ně past. Zkusit můžete i bylinky, které komárům nevoní, a rozmístit je po místnosti.

Jednoho by to dohnalo k šílenství: tichý bzučivý zvuk, šimravý pocit na kůži, a pak svědivý otok, který vás nutí ke škrábání. Ne nadarmo se v sibiřských stepích používalo uštípání bodavým hmyzem jako jedno z nejkrutějších mučení. Vyhrát nerovný souboj s ubzučeným protivníkem není lehké, ale tipy by tu byly.

Aromatické byliny v první linii

Pokud jde o odpuzení komárů a dalšího bodavého hmyzu z míst, kde bychom rádi strávili příjemný večer, a nechceme i sami sebe trávit chemickými repelenty, lze sáhnout po osvědčených bylinách. Účinek „plošných“ repelentů v podobě rozvěšených svazků těch správných bylin je přitom větší než jen lokální aplikace repelentu na tělo. Už proto, že svou vůní dokážou prosytit celý prostor.

Mezi osvědčené pomocníky v tomto směru patří vratič obecný (Tanacetum vulgare), který funguje téměř stoprocentně, jen jeho zápach nemůžeme označit za právě podmanivý. Proto je lepší svazečky této rostliny, které si lze natrhat podél cest, rozvěsit spíše do předsíně nebo na verandu než do uzavřené místnosti.

Stejné je to i s česnekem kuchyňským (Allium sativum), ze kterého by se dal vyrobit i velmi účinný tělový repelent. Je však poměrně agresivní, protože leptá pokožku, a tak jej doma využijeme proti hmyzu jen v několika zavěšených svazečcích. Pokud to tedy sneseme, protože zdaleka nevoní každému.

O poznání lépe už jde cítit libeček lékařský (Levisticum officinale), který v minulosti neodmyslitelně patřil do kuchyní našich babiček a dnes se tam vrací. Jeho vůně intenzivně odpuzuje hmyz, ale nám lahodí. Podobné je to i se snítkami šalvěje. Rozvěsit její nať kolem oken znamená vyhnout se nepříjemným štípancům. Těžší je to například s populární levandulí. Ta sice vynikajícím způsobem odpuzuje kuchyňské moly, ale proti komárům vás její vůně neochrání.

Na samotném vrcholu, pokud jde o repelentní účinky a úžasnou svěží vůni, pak stojí v Česku nepůvodní citronová tráva (Cymbopogon citratus). Její pronikavé citrusové aroma, pro které jistě najdete využití i při vaření, komárům vyloženě vadí.

Poznej svého nepřítele a vyrob na něj past

V loňském roce učinili vědci z univerzity v holandském Wageningenu objev, který v podstatě jen potvrdil to, co naše babičky věděly už dávno. Badatelé usilovně řešili, co vlastně komáry v noci navádí na cíl. Po sérii pokusů zjistili, že prvotní lokalizace probíhá na základě snímání stop oxidu uhličitého vydýchávaného spící kořistí.

Když se však po krvi prahnoucí hmyz přiblíží na přibližně metr a půl, přechází na systém „bližšího navádění“ a senzoricky se orientuje podle tělesného zápachu spícího jedince. Ale teprve rozdílná teplota jednotlivých částí těla slouží jako rozhodující faktor při rozhodování, do kterých partií směřovat přistání, což můžeme prakticky využít ve svůj prospěch a vyrobit si lapač komárů na přírodní bázi…

Více viz zde: hobby.idnes.cz

 


Další články

Dopady protiepidemických opatření na děti a mládež

31/3

Úzkosti a deprese, nárůst závislostí na mobilu, PC a sociálních sítích. To jsou jen některá zjištění unikátního výzkumu o rizikovém chování žáků 2.…

více

Pár tipů, jak v období chřipek podpořit imunitu dětí i…

26/3

Na podzim a na jaře není o virózy a chřipky nouze. Na vině jsou časté změny počasí, střídání teplot a návrat dětí do kolektivu. Imunita dostává…

více

Používáte aviváž jen na praní? To je velká škoda, můžete ji…

5/7

Aviváž nejen krásně voní. Také využíváte aviváž jen během praní? To je velká škoda, existuje totiž mnoho dalších způsobů, jak ji můžete ve vaší…

více

Makový olej

3/7

Makový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných…

více

Chraňte děti před sluncem. Spálení v mladém věku zvyšuje…

1/7

Ačkoli jsou sluneční paprsky v omezeném množství zdraví prospěšné, pokud si jich člověk dopřává až moc, mohou naopak škodit. A u dětí to platí…

více
REKLAMA

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.


Další články



Odkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru