REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:Zvětšit text

Kožní problémy

Bradavice

Rozdíl mezi léky, homeopatiky a doplňky stravy

Rozdíl mezi léky, homeopatiky a doplňky stravy

Léky

Léčivý přípravek má prokazatelné a opakovatelné léčivé účinky. Je zákonem definován jako látka či kombinace látek, kterou lze použít u lidí nebo podat lidem za účelem obnovy, úpravy či ovlivnění fyziologických funkcí prostřednictvím farmakologického, imunologického nebo metabolického účinku nebo za účelem stanovení lékařské diagnózy, případně jako látka či kombinace látek prezentovaná s léčebnými nebo preventivními vlastnostmi v případě onemocnění lidí.

Homeopatika

Homeopatika jsou u nás registrována Státním ústavem pro kontrolu léčiv (SÚKL) jako volně prodejné léčivé přípravky – léky.

Doplňky stravy

Doplněk stravy je zákonem definován jako potravina, jejímž účelem je doplňovat běžnou stravu a která je koncentrovaným zdrojem vitaminů a minerálních látek nebo dalších látek s nutričním nebo fyziologickým účinkem, obsažených v potravině samostatně nebo v kombinaci, určená k přímé spotřebě v malých odměřených množstvích.

S tím souvisejí i zvláštní pravidla pro označování doplňků stravy – je výslovně zakázáno přisuzovat doplňkům stravy vlastnosti prevence, léčby či vyléčení lidských onemocnění, nebo na tyto vlastnosti odkazovat. Reklama na doplněk stravy pak nesmí uvádět v omyl přisuzováním vlastností prevence, ošetřování, léčby nebo vyléčení lidských onemocnění, nebo takové vlastnosti třeba jen naznačovat.

Pokud odborník doporučí zákazníkovi doplněk stravy jako léčivo (nebo místo něj), resp. nepřípustně prezentuje jeho léčivý efekt, zakládá to u něj podle okolností vznik řady odpovědností – z těch nejvýznamnějších zmiňme alespoň následující…

V prvé řadě takové jednání může naplnit skutkovou podstatu řady deliktů typu nekalé soutěže, které jsou upraveny v obchodním zákoníku (klamavá reklama, klamavé označování zboží a služeb, ohrožování zdraví spotřebitelů), přičemž zajímavostí je, že zde může žalovat nejen zákazník, ale i konkurenční lékárna, a v některých případech rovněž sdružení na ochranu spotřebitelů či podnikatelů. Pokud by takový delikt nekalé soutěže byl závažný (např. co do způsobené škody), může mít i rozměr trestněprávní (trestný čin porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže). Vznikne-li v důsledku takového protiprávního jednání škoda, zakládá to samozřejmě též odpovědnost za škodu. Apod.

 

Zdroj: Zdravotnické noviny 44, 1. 11. 2010, 29. právní poradna – JUDr. Jan Vondráček, advokát, Praha

 


Doplňky stravy připravujeme

Připravujeme pro Vás seznam doplňků stravy, které by Vám mohli prospět


Bradavice je nezhoubný kožní novotvar, způsobený virovou infekcí (lidským kožním papilomavirem HPV).

Papilomaviry jsou běžně se vyskytující v lidské populaci a většina z nich nevyvolává u člověka žádné onemocnění.

Viry z této skupiny mohou ale způsobovat i závažnější onemocnění, jako je rakovina děložního čípku nebo jiné infekční kožní choroby. Virus HPV obsahuje dvouřetězcovou DNA, stejně tak jako v lidské populaci (vyskytuje se i u jiných živočišných druhů). Všechny HPV viry jsou ale vysoce druhově specifické, proto se nemohou mezi druhy přenášet.

Virus je přenosný dotekem a může proniknout do podkoží například malým poraněním. Bradavice mají individuální inkubační dobu od několika týdnů po měsíce, nebo dokonce roky. Člověk tedy může přenášet bradavice, aniž by sám nějaké měl.

Uvádí se, že příznivým faktorem pro vznik bradavic je také kůže dlouho vystavovaná potu, odtud jedno z nejčastějších umístění bradavic – na ploskách nohou.

Nejčastěji jsou bradavicemi ohrožovány dětimladí lidé.

Dále jsou k bradavicím náchylnější jedinci se sníženou imunitou, protože imunita hraje důležitou roli při boji s bradavicemi. Také pacienti s imunosupresivní terapií (po transplantacích apod.) mohou být k nákaze papilomaviry citlivější.

Obvyklá místa přenosu bradavic jsou koupaliště, veřejné sprchy nebo další veřejná místa s vlhkým prostředím. Dále i šatny, koberce a veškerá místa, kde se střídají různé bosé nohy.

Bradavice se tvoří virovým napadením povrchové vrstvy kůže některým z virů papilloma. Virus se přenáší přímým dotykem a třeba jen malou oděrkou na kůži. Bradavice na pohlavních orgánech je z nejběžnějších forem pohlavně přenášených chorob. Od vstupu infekce může trvat měsíce i léta, než se bradavice objeví. Při aktivaci viru bradavic může hrát roli snížená imunita, která může zavinit vzplanutí infekce a růst bradavic.

Některé lidské viry napadají kožní buňky a způsobují jejich množení – ztloustnutí kůže. Bradavice, které jsou neškodné, se objevují nejčastěji u dětí na rukou a nohou, závažnější jsou na genitáliích. Přenášejí se stykem s nakaženou osobou nebo s čerstvými šupinkami odpadlé kůže. Infekci pomáhá šířit teplo a vlhko.

Je několik druhů bradavic. Bolestivé jsou bradavice plantární. Vyskytují se na chodidlech, a také na dlaních. Tyto bradavice rostou často do hloubky a vytvářejí dovnitř zanořený trn, který působí při došlapu či doteku bolest. Vzhledem připomínají mozoly nebo kuří oka, často rohovatí. Nejčastěji se vyskytují u dětí školního věku.

Nepříjemné, ale nebolestivé jsou bradavice vulgární (obyčejné). Jsou to drobné či rozsáhlé útvary zbarvené šedavě či hnědě, povrch je drsný, někdy až květákovitý. Nejčastěji se vyskytují na hřbetech rukou.

Bradavice prstovitého tvaru se vyskytují ve vlasaté části hlavy nebo jako měkké nitkovité útvary na krku, obličeji nebo sliznici rtů.

Nakažlivé onemocnění kůže molluscum contagiosum připomíná bradavice, je ale vyvoláno virem ze skupiny poxvirů. Projevuje se formou pupínků velikosti špendlíkové hlavičky (hrachu), tuhých, žlutých či šedých, které se často zanítí a hnisají. Vyskytují se zejména u dětí a mládeže na víčkách, obličeji a krku, ale také na pažích, nohách a zádech, což napovídá možným způsobům přenosu.

K onemocnění bradavicemi někdy dlouhou dobu nedojde (inkubační doba je od několika týdnů do více než jednoho roku), ale infekce v buňkách přetrvává a může být za různých podmínek aktivována, např. při poklesu obranyschopnosti organismu nebo hormonálními vlivy.

Rizika:

 • styk s nakaženou osobou,
 • společné šatny a sprchy,
 • škrábáním se může virus rozšířit po celém těle.

Komplikace bradavic:

I když jsou bradavice vlastně banálním onemocněním, mohou způsobit hodně nepříjemných chvilek, a to zvláště pokud působí bolest nebo kosmetické problémy.

Větší bradavice mohou způsobit jizvy, a proto je radno se co nejdříve odevzdat do rukou lékařů, kteří nejen odstraní již vzniklé novotvary, ale také zabrání jejich případnému rozsevu a růstu.

Speciální kapitolou jsou zde kondylomata, která jsou přenosná pohlavním stykem a řadí se tak mezi pohlavně přenosné choroby. S kondylomaty je opět dobré navštívit svého gynekologa nebo kožního lékaře, který naplánuje případnou léčbu.

Některé současné vakcíny proti rakovině děložního čípku obsahují protilátky i proti některým virům způsobující nepříjemná kondylomata.

Pokračujte čtením článku v sekci příznaky

Příznaky bradavic:

 • kožní ploché výrůstky – většinou tmavší než kůže,
 • bradavice na chodidle bolí při chůzi,
 • svědění,
 • mohou růst jednotlivě i v celých skupinách,
 • svědění a nepříjemné pocity,
 • běžné bradavice: ploché výrůstky, většinou o něco tmavší než kůže; nejčastěji na kůži rukou a prstů.

 

Pokračujte čtením článku v sekci upozornění

Upozorňujeme, že obsah těchto stránek má informativní charakter a není náhradou za návštěvu lékaře.

Vždy je nutné, abyste si léky vybrali s ohledem na věk, hmotnost nemocného a jeho celkový zdravotní stav:

 • Vycházet je třeba z jeho ostatních nemocí, které měl už dříve a léků, které na ně užívá – možné jejich interakce.
 • Vždy dodržujte dávkování doporučené zdravotníky nebo výrobci – nepřekračovat je.  Tablety užívat s jídlem nebo po něm podle doporučení.
 • Nekombinujte různé léky ani s doplňky stravy, pokud by k tomu mělo dojít, konzultujte lékárníky
 • Snažte se nekombinovat více léčivých přípravků a doplňků stravy - jejich společné užívání raději konzultujte s lékárníky.
 • Nekombinujte více léků s obsahem paracetamolu (jako např. Coldrex a Paralen), ani  při jejich užívání nepijte alkohol - může dojít k poškození jater.

Pozorně si přečtěte příbalový leták léku, než ho začnete užívat.

 • Zvláštní pozornost podobně věnujte nemocným – poraďte se s lékařem/lékárníkem
  1. v těhotenství a období kojení
  2. u malých dětí a kojenců
  3. u dlouhodobě nemocných lidí s oslabeným organizmem

Pokud problémy neustupují při samoléčbě , či dochází ke zhoršení stavu či komplikacím - navštivte lékaře.

 • Vždy dodržujte režimová opatření – klid, pití, vitamíny apod.
 • Vždy dbejte i na dobu nutné rekonvalescence po odeznění nemoci. 
 • Doporučujeme dobu rekonvalescence minimálně stejně dlouhou, lepší dvojnásobnou, době akutního onemocnění. 
 • K době rekonvalescence přistupujte stejně zodpovědně jako k vlastnímu akutnímu onemocnění. Každá nemoc vyžaduje svůj čas a trpělivost. Pokud to pochopíme, budeme v naší péči o nemocné dítě úspěšní.

Projektem zmiňované i další vhodné volně prodejné léky, si můžete vybrat podle potřeby v sub-kapitole „Léky“, kam je postupně vkládáme s jejich přesným názvem, složením, velikostí balení, příbalovou informací ke správnému užívání  a další informace. 

Samotný výběr vhodného léku nebývá úplným řešením celého zdravotního problému Možnosti farmakologické léčby jsou často omezené, nevyřeší onemocnění, jako takové a často nepomohou tolik jako zdravý a aktivní způsob života spojený s racionální léčbou.

Svůj zdravotní stav můžete sami výrazně ovlivnit vaším aktivním přístupem - změnou chování a životního stylu: 

 • aktivnější péčí o své zdraví a tělo – zdravotní stav i vzhled
 • racionální stravou - 5x denně malé dávky jídla, s čerstvou zeleninou a ovocem
 • vydatným pitným režimem
 • nekouřením a omezením konzumace alkoholu
 • snížením své hmotnosti k normálnímu BMI – upravte si svou váhu
 • omezte možný vznik z rizikových situací a snažte se omezit i působení  stresu
 • dodržováním předepsaných a osvědčených léčebných postupů dohodnutých s lékařem
 • pravidelnými tělesnými aktivitami - cvičení, procházky – za každého počasí
 • dodržováním zásad hygieny a pravidelné péče o tělo, přípravy a konzumace stravy
 • pečujte nejen o své tělo, ale i o Vaší mysl - budujte si pozitivní náladu 
 • udělejte si čas na své přátele a na své koníčky

Při výběru konkrétních přípravků si vždy přečtěte i související nezbytné sub-kapitoly, zejména  “Popis nemoci“, „Léčba a samoléčba“, „Upozornění“ a Prevence“, které jsou nedílnou součástí samoléčby a sebepéče.  Bez jejich znalostí se vystavujete riziku možného neúspěchu samoléčby a případně i poškození vašeho zdraví.

 

Pokračujte čtením článku v sekci léčba / samoléčba

Léčba bradavic

Léčba bradavic závisí na věku pacienta, rozsahu, trvání, lokalizaci lézí a na imunologickém stavu nemocného. Léčení bradavic a plísňového onemocnění je vždy obtížné a zdlouhavé.

Jednou z nejznámějších terapií je tzv. kryoterapie. Obecně jde o „zmrazení“ bradavice tekutým dusíkem nebo jinou silně podchlazenou látkou. Léčí se takto obecné a ploché bradavice, léčba je přípustná i pro kondylomata.

Zmrazování je krátkodobě bolestivé, není však třeba se obávat, bradavice mají tendenci po zmrazení rychle ustupovat a u menších bradavic často ani není potřeba kryoterapii opakovat. Za několik dnů se vytvoří na zmrazeném místě puchýř, se kterým bradavice sama odpadne.

Další možností odstranění bradavic je chirurgická cesta. Odstraňují se tak bradavice a kondylomata většího rozsahu, zákrok se provádí většinou v místní narkóze. Menší útvary jako nitkovité bradavice je možné vyoperovat ostrou lžičkou.

Některé druhy bradavic, zejména vulgární bradavice, lze odstranit pouze konzervativní léčbou. K tomuto účelu se využívá kyselina salycilová, po jejíž aplikaci zrohovatělé útvary postupně změknou a jsou odstraňovány bezbolestně skalpelem.

Imunitní systém si někdy s bradavicemi poradí sám, a proto se může stát, že léčebné zásahy nejsou potřeba. Doporučujeme navštívit kožního lékaře pokaždé. Pokud se s účinnou léčbou začnete včas, předejdete rozsáhlým výsevům bradavic a svízelné a zdlouhavé léčbě několika útvarů.

Jelikož bradavice jsou částečně záležitostí imunitního systému, je možné, že na ně zabírá leccos. Některé staré prameny doporučují oranžovou šťávu z vlaštovičníku, jiní česnek nebo dokonce slimáčí sliz.

Neodborná manipulace, zvláště vymačkávání, řezání nebo podobné zásahy, mohou mít za důsledek jen další roznesení bradavic do ještě nenakažené tkáně.

Plísňová onemocnění je třeba léčit dle rady lékaře, důsledně – často léčbě odolávají.

Existuje řada léčebných možností bradavic, mezi které náleží:

 • chirurgická léčba,
 • diatermokoagulace,
 • kryoterapie,
 • keratolytické masti,
 • cytostatika,
 • psychoterapie a sugestivní terapie jsou jednou z dalších možností léčby této virové infekce, zejména u senzitivních jedinců,
 • je možné i spontánní zhojení bradavic bez jakéhokoliv léčebného zásahu,
 • lidé náchylní k plísňovým onemocněním by měli dodržovat známá preventivní opatření (vysušení záhybů kůže po každé koupeli, nošení vzdušné obuvi apod.).

Poznámka: Níže zmiňované i další vhodné volně prodejné léky si můžete vybrat podle potřeby v subkapitole „Léky“, kde je uveden jejich přesný název, složení, velikost balení, příbalová informace ke správnému užívání a další informace. Pozorně si přečtěte příbalový leták (PIL) léku, který užíváte. V případě že problémy neustupují ani po 5 dnech, či dochází ke komplikacím, navštivte lékaře.

 • Volně prodejné léky obsahující kolodium, kyselinu mléčnou a kyselinu salicylovou – Duofilm , Verrumal – jsou silně účinné leptavé látky. Aplikují se přímo na bradavici. Pokud se bradavice vyskytují na ploskách nohou, je vhodné místa rozmočit, odstranit zrohovatělou kůži, nanést roztok a na 12 až 24 hod. přelepit. Pokračujte v léčbě několik dní, dokud bradavice nezmizí. Tato léčba je dlouhodobá a může trvat až několik měsíců.
 • Bradavice se často objeví jako odpověď na sníženou imunitu; užívejte proto multivitaminové a multiminerální přípravky spolu se smíšenými karotenoidy a vitamínem C, které zvyšují imunitu.
 • Místní, lokální léčba, například vitamin E, olej tea tree (melaleukový olej) česnekový olej, vodilkovou tinkturu nebo tinkturu z pau d’arco (tabebuia), případně aloe vera gel.
 • Lokálně lze použít vitamin C v prášku rozmíchaný v trošce vody. Tyto prostředky přiložte na bradavici s tlakovým obvazem – podporují hojení.
 • Dojde-li k podráždění kůže, zřeďte prostředek vodou nebo rostlinným olejem a okolí bradavice chraňte vazelínou. Pokud přípravky aplikujete na genitál, vždy je zřeďte. Obvazy denně vyměňujte. Příznivé účinky by se měly objevit během tří až čtyř dnů; v léčení pokračujte, dokud bradavice nezmizí.
 • Echinaceu v tinktuře můžete kápnout přímo na bradavice, nebo ji zkuste užívat třikrát až čtyřikrát denně 200 mg.
 • Jdete-li do tělocvičny nebo do areálu plaveckého bazénu, noste raději sandály nebo střevíce.
 • Při úporných bradavicích ponořte postižené místo kůže na 20 minut do horké vody, a teprve potom aplikujte místní prostředek. Do změklé kůže lék lépe proniká.
 • Pokud jsou bradavice na obličeji, lýtkách nebo v jiných oblastech, které se vyholují, neužívejte žiletku, aby se bradavice nešířily. Říznutí nebo škrábnutí do bradavice může způsobit krvácení, infekci nebo jizvení. Po pouhém odříznutí bradavice nezmizí, protože virus v kůži zůstane.
 • Wartner Bradavičník – působí rychlým zmrazením jádra bradavice. Po nanesení bradavice obvykle do 10 dnů zmizí. U nepoddajných bradavic se může aplikace po 15 dnech opakovat – doporučují se 2–3 aplikace.
 • Případně lékař bradavice odstraní zmražením, spálením či seškrábnutím.

Výživa (jako léčba i jako prevence)

 • Posilte odolnost vyváženou zdravou stravou – jezte denně 2 až 3 stroužky syrového česneku.
 • Doplňky stravy:
  • Vironal – bylinný sirup na podporu celkové imunity, má protivirovou účinnost,
  • vitamín C – důležitý antioxidant, posilňuje imunitu, chrání kůži,
  • beta karoten – důležitý antioxidant, posilňuje imunitu, chrání kůži,
  • Vitamín E – antioxidant, podporuje hojení kůže, lze použít i zevně na postižená místa (propíchněte kapsličku a olejíčkem potírejte bradavice),
  • zinek, selen – nezbytné minerály pro zdravou kůži.
 • Aromaterapie:
  • Tea tree – olejíček z australského čajovníku s protivirovou aktivitou, potírejte bradavici 2x denně,
  • Fytosan – speciální směs éterických olejů k hojení bradavic, potírejte několikrát denně, postižené místo přelepte náplastí.
 • Homeopatie:
  • nejlepších účinků lze docílit konstituční homeopatickou léčbou,
  • přechodně lze vyzkoušet Thuju.
 • Vyhledejte lékaře:
  • máte-li neobvyklý nebo obtěžující výrůstek na kůži nebo mění-li se jeho velikost a barva,
  • pokud se vám udělá bradavice ve věku nad 45 let,
  • je-li bradavice větší než guma na tužce, krvácí nebo ji lze snadno rozkrvácet, překáží-li při denní práci, nebo je na genitálu,
  • nezmizí-li při domácí léčbě do dvanácti týdnů.

 

Autorka pracuje na dermatovenerologické klinice FN Brno-Bohunice.

 

Podívejte na seznam přípravků

Prevence bradavic

 • Vzhledem k přenosnosti bradavic na veřejných koupalištích a sprchách se doporučuje nechodit naboso, tj. používat koupací nebo sprchovací boty.
 • Pokud možno, snažte se celkově vyhnout kontaktu s infikovanými jedinci (zvláště sdílení sprchy apod.).
 • Doporučuje se také hygiena a pravidelná desinfekce obuvi a punčoch. Dodržování hygieny na veřejných koupalištích a bazénech by mělo být samozřejmostí, záleží bohužel jen na provozovateli.
 • Pokud člověk bradavici sám má, neměl by do vyléčení navštěvovat veřejná koupaliště, aby dále virus neroznášel. Pokud je s již vytvořenými novotvary neodborně manipulováno, může infikovaná krev snadno nakazit své okolí a vytvořit tak další bradavice.

 

Zdroj:

web vitalion.cz

 

Pokračujte výběrem v pravém menu
POZORNĚ si vždy přečtěte příbalový leták (PIL) v detailu léku. Pro komplexnější léčbu čtěte, prosím, minimálně i kapitolu léčba a samoléčba.
AJATIN PROFARMA TINKTURA S MECHANICKÝM…
← zpět na výpis léků
Název AJATIN PROFARMA TINKTURA S MECHANICKÝM ROZPRAŠOVAČEM
Doplňek názvu
SUKL kód 59622
Velikost balení
Síla
Stav registrace
Registrační číslo
SÚKL PIL PIL stažení zde
SÚKL SPC SPC stažení zde
BEPANTHEN PLUS
← zpět na výpis léků
Název BEPANTHEN PLUS
Doplňek názvu
SUKL kód 59714
Velikost balení
Síla
Stav registrace
Registrační číslo
SÚKL PIL PIL stažení zde
SÚKL SPC SPC stažení zde
BETADINE
← zpět na výpis léků
Název BETADINE
Doplňek názvu
SUKL kód 62315
Velikost balení
Síla
Stav registrace
Registrační číslo
SÚKL PIL PIL stažení zde
SÚKL SPC SPC stažení zde
CICADERMA
← zpět na výpis léků
Název CICADERMA
Doplňek názvu
SUKL kód 97947
Velikost balení
Síla
Stav registrace
Registrační číslo
SÚKL PIL PIL stažení zde
SÚKL SPC SPC stažení zde
HEPAROID LÉČIVA
← zpět na výpis léků
Název HEPAROID LÉČIVA
Doplňek názvu
SUKL kód 3575
Velikost balení
Síla
Stav registrace
Registrační číslo
SÚKL PIL PIL stažení zde
SÚKL SPC SPC stažení zde
HEŘMÁNKOVÝ KVĚT
← zpět na výpis léků
Název HEŘMÁNKOVÝ KVĚT
Doplňek názvu
SUKL kód 76578
Velikost balení
Síla
Stav registrace
Registrační číslo
SÚKL PIL PIL stažení zde
SÚKL SPC SPC stažení zde
JODISOL ROZTOK
← zpět na výpis léků
Název JODISOL ROZTOK
Doplňek názvu
SUKL kód 25269
Velikost balení
Síla
Stav registrace
Registrační číslo
SÚKL PIL PIL stažení zde
SÚKL SPC SPC stažení zde
LIOTON 100 000 GEL
← zpět na výpis léků
Název LIOTON 100 000 GEL
Doplňek názvu
SUKL kód 83106
Velikost balení
Síla
Stav registrace
Registrační číslo
SÚKL PIL PIL stažení zde
SÚKL SPC SPC stažení zde
PANTHENOL SPRAY
← zpět na výpis léků
Název PANTHENOL SPRAY
Doplňek názvu
SUKL kód 13803
Velikost balení
Síla
Stav registrace
Registrační číslo
SÚKL PIL PIL stažení zde
SÚKL SPC SPC stažení zde
SEPTONEX PLUS
← zpět na výpis léků
Název SEPTONEX PLUS
Doplňek názvu
SUKL kód 59212
Velikost balení
Síla
Stav registrace
Registrační číslo
SÚKL PIL PIL stažení zde
SÚKL SPC SPC stažení zde
CELASKON 500 MG MANDARINKA
← zpět na výpis léků
Název CELASKON 500 MG MANDARINKA
Doplňek názvu
SUKL kód 30687
Velikost balení
Síla
Stav registrace
Registrační číslo
SÚKL PIL PIL stažení zde
SÚKL SPC SPC stažení zde
DUBOVÁ KŮRA
← zpět na výpis léků
Název DUBOVÁ KŮRA
Doplňek názvu
SUKL kód 76577
Velikost balení
Síla
Stav registrace
Registrační číslo
SÚKL PIL Příbalový leták je momentálně nedostupný
SÚKL SPC SPC leták je momentálně nedostupný
UNGUENTUM ICHTHAMOLI 10% MEDICAMENTA
← zpět na výpis léků
Název UNGUENTUM ICHTHAMOLI 10% MEDICAMENTA
Doplňek názvu
SUKL kód 55290
Velikost balení
Síla
Stav registrace
Registrační číslo
SÚKL PIL Příbalový leták je momentálně nedostupný
SÚKL SPC SPC leták je momentálně nedostupný

Pokračujte čtením článku v sekci prevence

Více informací

Související zdravotní problémy


REKLAMA

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.Odkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru