REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:Zvětšit text

Břicho, pánev a problémy trávení

Divertikulóza

Rozdíl mezi léky, homeopatiky a doplňky stravy

Rozdíl mezi léky, homeopatiky a doplňky stravy

Léky

Léčivý přípravek má prokazatelné a opakovatelné léčivé účinky. Je zákonem definován jako látka či kombinace látek, kterou lze použít u lidí nebo podat lidem za účelem obnovy, úpravy či ovlivnění fyziologických funkcí prostřednictvím farmakologického, imunologického nebo metabolického účinku nebo za účelem stanovení lékařské diagnózy, případně jako látka či kombinace látek prezentovaná s léčebnými nebo preventivními vlastnostmi v případě onemocnění lidí.

Homeopatika

Homeopatika jsou u nás registrována Státním ústavem pro kontrolu léčiv (SÚKL) jako volně prodejné léčivé přípravky – léky.

Doplňky stravy

Doplněk stravy je zákonem definován jako potravina, jejímž účelem je doplňovat běžnou stravu a která je koncentrovaným zdrojem vitaminů a minerálních látek nebo dalších látek s nutričním nebo fyziologickým účinkem, obsažených v potravině samostatně nebo v kombinaci, určená k přímé spotřebě v malých odměřených množstvích.

S tím souvisejí i zvláštní pravidla pro označování doplňků stravy – je výslovně zakázáno přisuzovat doplňkům stravy vlastnosti prevence, léčby či vyléčení lidských onemocnění, nebo na tyto vlastnosti odkazovat. Reklama na doplněk stravy pak nesmí uvádět v omyl přisuzováním vlastností prevence, ošetřování, léčby nebo vyléčení lidských onemocnění, nebo takové vlastnosti třeba jen naznačovat.

Pokud odborník doporučí zákazníkovi doplněk stravy jako léčivo (nebo místo něj), resp. nepřípustně prezentuje jeho léčivý efekt, zakládá to u něj podle okolností vznik řady odpovědností – z těch nejvýznamnějších zmiňme alespoň následující…

V prvé řadě takové jednání může naplnit skutkovou podstatu řady deliktů typu nekalé soutěže, které jsou upraveny v obchodním zákoníku (klamavá reklama, klamavé označování zboží a služeb, ohrožování zdraví spotřebitelů), přičemž zajímavostí je, že zde může žalovat nejen zákazník, ale i konkurenční lékárna, a v některých případech rovněž sdružení na ochranu spotřebitelů či podnikatelů. Pokud by takový delikt nekalé soutěže byl závažný (např. co do způsobené škody), může mít i rozměr trestněprávní (trestný čin porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže). Vznikne-li v důsledku takového protiprávního jednání škoda, zakládá to samozřejmě též odpovědnost za škodu. Apod.

 

Zdroj: Zdravotnické noviny 44, 1. 11. 2010, 29. právní poradna – JUDr. Jan Vondráček, advokát, Praha

 


Doplňky stravy připravujeme

Připravujeme pro Vás seznam doplňků stravy, které by Vám mohli prospět


Funkcí střev je vstřebávat živiny z přijaté potravy. Trávenina (potrava) se v tlustém střevě zdrží 16–40 hodin. Dochází zde ke vstřebávání vody, minerálů, vitaminů, ale i toxických látek. Tlusté střevo je místem hojné činnosti mikroorganismů, z nichž některé jsou pro tělo prospěšné, jiné jsou považovány za zhoubné. Jaké bakterie osidlují právě naše střevo, závisí na naší stravě.

Divertikulóza (divertikulitida) je onemocnění, které se poměrně často vyskytuje u lidí nad 50 let. Ve stěně tlustého střeva dochází k četným drobným vyklenutím (divertiklům), která nemusejí dělat žádné obtíže, ale objeví-li se v nich zánět, může prasknout střevní stěna a život pacienta je ohrožen. Léčení je pak chirurgické.

Většina případů střevních divertiklů vzniká pravděpodobně jako následek konzumace potravy, která neobsahuje téměř žádnou vlákninu, zato velké množství rafinovaných sacharidů.

U mladistvých do dvaceti let se toto onemocnění vyskytuje jen zřídka, ale v průmyslově vyspělých státech je postižena asi třetina lidí mezi 50. a 60. rokem života a 60‑70 % lidí starších sedmdesáti let. Mnozí lidé trpící tímto onemocněním mívají také příznaky dráždivého tračníku.

Pokud jíte stravu obsahující mnoho čištěných sacharidů, musí svalstvo ve stěně střev vynakládat velkou námahu k posunování lepkavých, suchých zbytků potravy, a dochází k občasným křečím. Vznikající tlak roztahuje některé úseky střeva a vytváří tak zevně vyklenuté kapsičky, kterým se říká divertikly. Postižený nemusí pociťovat žádné obtíže, ale mívá zácpu nebo průjmy, často spojené s bolestmi na levé straně břicha, které se zmírňují odchodem plynů.

Příčina onemocnění

Divertikulóza znamená tvorbu drobných vyklenutí (divertiklů) ve stěně tlustého střeva. Nejčastěji je postižen konec tlustého střeva – sestupný tračník a esovitá klička. Důvodem je patrně stagnace a hnilobné procesy v našem střevě.

Příčina je spatřována v chybné skladbě a množství naší stravy, která obsahuje nedostatek vlákniny, nadbytek tuků a jednoduchých cukrů.

Divertikly jsou místa, kde mohou nerušeně růst i nebezpečné bakterie, na což zareaguje tělo zánětem divertiklů (divertikulitida).

Příčiny

 • Přejídání,
 • špatná strava.

Vážnou komplikací je zánět divertiklů (divertikulitida).

 

Pokračujte čtením článku v sekci příznaky

Příznaky divertikulitidy

Divertikulóza se z počátku nijak neprojeví, později se objevuje pocit plnosti, zácpa, plynatost, nadýmání, v případě krvácení divertiklů můžeme najít krev ve stolici.

 • Zánět (divertikulitida) se projeví bolestí břicha v oblasti, kde se zanícení nachází.
 • Může souviset s jiným onemocněním.

Zažívací potíže se i s použitím moderní medicíny obtížně diagnostikují, protože mají podobné příznaky. Z onemocnění střev se podobně projevuje dráždivý tračník, Crohnova choroba, ulcerózní kolitida, nebo nebezpečná rakovina tlustého střeva.

 

Pokračujte čtením článku v sekci upozornění

Tyto stránky nenahrazují návštěvu lékaře – slouží k akutní pomoci a samoléčbě běžných a některých dlouhodobých zdravotních problémů - podle definovaných obecných pravidel samoléčby a sebepéče (vydaných zdravotníky EU a AESGP - pravidel uvedených v tomto projektu).  Doporučujeme čtenáři těchto stránek, aby v případě komplikací konzultoval svůj léčebný postup  a zdravotní stav s lékařem či lékárníkem.

Vždy si léky vybírejte s ohledem na věk, hmotnost nemocného a jeho celkový zdravotní stav:

 • Vycházejte z jeho (všech) nemocí a léků, které na ně již užívá – možné vzájemné  interakce.
 • Vždy dodržujte jejich dávkování doporučené zdravotníky nebo výrobci léků – nepřekračovat je.  Tablety užívat s jídlem nebo po něm podle jejich doporučení. Léčbu předčasně nepřerušovat.
 • Pozorně si přečtěte příbalový leták  nového léku, než ho začnete užívat.
 • Zkontrolujte si vždy vše co pravidelně (často) užíváte  - léky, doplňky stravy, potraviny, byliny, čaje apod. Např. většina např. citrusových plodů, nebo třeba třezalkový čaj, nebo, pepř, či kurkuma mění účinnost některých léčiv.
  1. Berete-li jen 3 léky, dají se interakce najít z jejich příbalových letáků.
  2. Ale užíváte-li  více než 5 léků,  měli byste si vždy kontrolovat jestli na sebe nereagují negativně - již velmi pravděpodobné. 
  3. Prostudujte si jejich příbalové informace a vypište je do „on-linové „ poradny  www.znamsveleky.cz. - bezplatné anonymní linky. Po zadání názvů svých léků dostanete do 2 dnů zpět e-mailem odpověď. Nemáte-li internet, vypište si celé názvy vašich léků, než půjdete k lékaři či do lékárny a odborníci za vás jejich interakce  zjistí.
  4. Nemocní  by zde měli dostat  nejen informace o nevhodných kombinacích léků, ale i doporučení jaké bylinky, nápoje či jídlo spolu s předepsanými léky by neměli užívat.
  5. Některé kombinace nejsou  nebezpečné – stačí když lékař změní jejich dávkování nebo navrhne jiný časový odstup jejich užívání.
  6. Nepřestávejte sami od sebe brát předepsané léky nebo neměňte jejich dávkování, ale zajděte (s e-mailovou odpovědí) za lékařem, který vám je předepsal na konzultaci.
 • Nikdy nepodávejte při horečce dítěti do 12 let přípravky s kyselinou acetylsalicylovou – ASA (jako je  Acylpyrin, Aspirin apod.) - zvýšené riziko vzniku Reyova syndromu.
 • Nekombinujte např. více léků s obsahem paracetamolu (jako např. Coldrex a Paralen), ani  při jejich užívání nepijte alkohol - může dojít k poškození jater.

Zvláštní pozornost podobně věnujte nemocným – poraďte se s lékařem/lékárníkem

  • v těhotenství a období kojení
  • u malých dětí a kojenců
  • u dlouhodobě nemocných lidí s oslabeným organizmem

Pokud problémy neustupují při samoléčbě, či dochází ke zhoršení stavu či komplikacím - navštivte lékaře.

Srdečně cévní onemocnění, vysoký krevní tlak, cukrovka a rakovina patří, u nás mezi nejčastější příčiny úmrtí obyvatelstva. 

Proto nadváha a obezita, přecházení „banálních“ nemocí a „nezájem“ o své zdraví představují závažný zdravotní problém, který byste měli – ve spolupráci s lékaři včas aktivně řešit.

Samotný výběr vhodného léku nebývá úplným řešením zdravotního problémuMožnosti farmakologické léčby jsou často omezené, nevyřeší onemocnění, jako takové a často nepomohou tolik jako váš zdravý a aktivní způsob života - spojený s racionální léčbou.

Svůj zdravotní stav můžete sami výrazně ovlivnit vaším osobním a aktivním přístupem - změnou svého životního stylu: 

 • aktivnější péčí o své zdraví a tělo – zdravotní stav i vzhled
 • racionální stravou - 5x denně malé dávky jídla, omezením moučných a sladkých výrobků, s dostatkem  čerstvé zeleniny a ovoce
 • vydatným pitným režimem – 2-3 litry denně
 • nekouřením a omezením konzumace alkoholu a jiných drog
 • snížením své hmotnosti k normálnímu BMI – upravte si svou váhu
 • omezte možný vznik z rizikových situací a snažte se omezit i působení  stresu
 • dodržováním předepsaných a osvědčených léčebných postupů dohodnutých s lékařem
 • pravidelnými tělesnými aktivitami - cvičení, procházky – za každého počasí
 • pravidelnou péčí o tělo, očkováním a kontrolami zdraví
 • dodržováním zásad hygieny a prevence
 • pečujte nejen o své tělo, ale i o Vaší mysl - budujte si pozitivní náladu 
 • udělejte si čas na své přátele a na své koníčky

 Vždy dodržujte režimová opatření – klid, dostatečné pití, vyšší dávky čerstvé zeleniny a ovoce - vitamíny apod.

 • Vždy dbejte i na dobu nutné rekonvalescence po odeznění nemociDoporučujeme dobu rekonvalescenci minimálně stejně dlouhou, lepší dvojnásobnou, době akutního onemocnění. 
 • K době rekonvalescence přistupujte stejně zodpovědně jako k vlastnímu akutnímu onemocnění. Každá nemoc vyžaduje svůj čas a trpělivost. Pokud to pochopíme, budeme v naší péči o nemocné úspěšní.

Pomáhá i eliminace alergenů:

 • omezení styku s alergenem
 • v období největších potíží omezte větrání bytu během dne, větrejte nejlépe ráno
 • klimatická léčba v období potíží – na horách, u moře
 • proti domácímu prachu a roztočům - odstranit vyšší koberce, závěsy z těžších látek, čalouněný nábytek aj. – alergické děti by si neměly hrát s plyšovými hračkami; roztoči jsou i v peří ptáků, srsti zvěře, suché stravě rybiček apod.
 • dbejte i na lůžkoviny -  časté, dlouhé větrání na mrazu; vysávat každý den matrace, pokrývky, polštáře; povlaky měnit jednou za týden; koberec šamponovat; používat čističe vzduchu; lůžkoviny ze syntetických materiálů vhodnější než přírodní
 • důkladný úklid; použít akaricidy (hubí roztoče), přípravky likvidující plísně; vhodné hračky
 • odstranění zvířat z domácnosti; alergie na zvířata i jako profesionální alergie
 • u pacientů přecitlivělých na hmyzí žihadlo-  vyhýbejte se kvetoucím rostlinám, spadanému ovoci, nechodit bos, nejíst a nepít v přírodě; nenosit barevné oblečení; hmyz nezabíjet (přilákává další hmyz)
 • profesionální poškození u pekařů, truhlářů, v zemědělství; používat ochranné pomůcky
 • vyloučení účinku potravinářských alergenů dohromady - více léků či doplňků stravy
 • eliminace kontaktních alergenů (chrom ve vydělávané kůži, nikl)

 

 

Pokračujte čtením článku v sekci léčba / samoléčba

Léčba divertikulitidy

 • Nejzásadnější je změna stravy, nebo alespoň užívání vlákniny ve formě doplňků stravy,
 • v případě zánětu lze podat antibiotika,
 • operativní zásah je na místě v případě velkých divertiklů a především u zánětu pobřišnice.

Komplikace

Divertikl může prasknout, což znamená volný vstup mikrobů do dutiny břišní a z toho plynoucí nebezpečí akutního zánětu pobřišnice.

Protože jde o dlouhodobé onemocnění, může způsobit poruchy vstřebávání živin.

Samoléčba a prevence

V zemích, kde se jí strava bohatá na vlákninu, jsou střevní divertikly vzácné. Pokud si zvyknete jíst podobná jídla, je velmi nepravděpodobné, že by se vám střevní divertikly tvořily.

 • Strava 5x denně, racionální složení stravy – včetně ovoce nebo zeleniny (hrachu, čočky a fazolí),
 • k tomu častěji ořechy a semena (například slunečnicová, tykvová),
 • chléb a pečivo by měly být vždy z celozrnné mouky,
 • neloupaná (hnědá) rýže místo bílé,
 • není vhodné si přidávat do jídla pšeničné otruby nebo jinou nerozpustnou vlákninu, která může dráždit střevní sliznici,
 • strava s hojnou vlákninou vyžaduje hodně tekutin, proto se doporučuje pít nejméně osm sklenic denně,
 • dalším důležitým bodem prevence tohoto onemocnění je pravidelné cvičení. Dochází při něm k určité masáži střev, což působí proti zácpě, která znamená značné riziko divertikulitidy,
 • užívejte čerstvý česnek, nejlépe syrový, nebo třikrát denně česnekové tablety – česnek pomáhá potlačit bakteriální aktivity a zároveň slouží k prevenci divertikulitidy.

 

Zdroj: Léčíme se s přírodou, nakladatelství Reader‘s Digest Výběr, web nasclovek.cz

 

Podívejte na seznam přípravků

(viz samoléčba)

Pokračujte výběrem v pravém menu
Pokračujte čtením článku v sekci prevence

Více informací

Související zdravotní problémy


REKLAMA

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.Odkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru