REKLAMA
 

Běžné nemoci

Hledej:Zvětšit text

Dlouhodobá péče

Jak se dívat na nemoci

Nemoc je značně nepříjemná a velice bolestivá událost v našem životě. Jsme oslabení, nemůžeme provádět spoustu úkonů, které nám až dosud nečinily větší potíže. Není nám dobře, mnohdy je nám i velmi zle, cítíme bolest, někdy máme i velké obavy a strach ze smrti.

Současně se ptáme, proč se to všechno stalo? Většinou si vysvětlení nacházíme relativně snadno. Obviňujeme lidi z okolí, kteří nás nakazili, příčinu nemoci svádíme na svoji práci, rodinu, společnost, hektickou dobu a podobně.

Naše tělo je velice složitý mechanismus. Pro jeho zdraví je nutná vzájemná souhra všech tělesných funkcí, orgánů a systémů. Tělo dokáže také velice dobře rozpoznat nepří­znivé podmínky, jež ohrožují jeho zdárnou funkci a přežití.

Pokud naše tělo trápíme nevhodnými podmínkami, pro­jeví se to nemocí.

Ta je nejdříve akutní, s rychlým průběhem a bouřlivými příznaky. Je však dobře léčitelná jednoduchou změnou životního stylu.

Pokud jsme rozumní a vidíme ne­moc jako rozumného rádce, který radí, co změnit, a jeho radu vyslyšíme, vrací se zdraví.

Nový životní styl

Zjistíme také, že se nám nyní žije mnohem lépe než před ne­mocí, protože jsme odstranili problém a příčinu, která vedla k onemocnění. V případě, že léčba spočívá jen v polykání prášků bez změny životního stylu, stejná nemoc se za čas přihlásí znova, aby nám připomněla, že jsme nic nepochopili a změnu životního stylu neudělali.

Pokud akutní onemocnění přecházíme a ignorujeme vy­trvale jeho příčiny, akutní příznaky pomalu ustanou. A pak se najednou objeví nemoc vleklá, chronická a velice vážná, s příznaky mírnějšími. A tato nemoc se pak nezadržitelně zesiluje a postupně vede ke smrti.

Proč nám naše tělo připravuje takto bolestnou zkušenost nemoci? Proč nás naše tělo takto trápí? Kdo za to vlastně může? Za většinu nemocí si můžeme často sami. Vyléčení nemoci spočívá v pochopení jejího záměru. Tedy proč vznik­la, čím jsme ji do svého života pozvali, co nám má ukázat.

Nemoc jako rádce

Vyléčení spočívá v respektování toho, co nám nemoc uká­zala, co máme odstranit a co přijmout, jakou změnu v životě provést. Pak je i nemoc vnímána a přijata jako moudrý rád­ce. Pochopíme její smysl a projevíme jí náš vděk. Uzdravíme se. A obohatíme tím i náš život.

 

Zdroj: web.mojeambulance.cz, MUDr. Jiří Šoukal, lékařský ředitel

 

Více informací - související obecné informace


Související zdravotní problémy

Související obecné informace

Související publicistika

Bolest zad: daň za pohodlné posezení a špatnou postel

5/12

Jak někoho mohou bolet záda z toho, že si pohodlně sedí celý den v kanceláři, v měkkém křesle? Taková otázka možná napadne ty, kteří se musí během…

více

Fibromyalgie

25/11

Fibromyalgie je porucha charakterizovaná bolestí pohybového aparátu, hlavně svalů. Pokud si přeložíme latinské pojmenování fibromyalgie, zjistíme, že…

více

Jak se zbavit zápachu nohou

22/9

Pocení nohou a problémy s tím spojené představují poněkud delikátní, ale dosti nepříjemný problém. Samo o sobě pocení (hyperhidróza) reguluje…

víceDalší články - Dlouhodobá péče

Zdravotní problémy - Dlouhodobá péče

REKLAMA

Odběr novinek

Chcete-li odebírat naše novinky, vyplňte níže Váš e–mail.Odkazy 

Zdroje 

Kontakt 

Občanské sdružení péče o vlastní zdraví a aktivní život

© Copyright 2013 pzaz.cz


Nahoru